Nekada se smatralo da će trudnica svakom trudnoćom izgubiti jedan zub jer dijete crpi kalcij iz majčinih zubi. No proces je malo drugačiji. Dijete sav potreban kalcij za izgradnju kostiju i zubi može dobiti pravilnom prehranom majke, čime razina minerala u organizmu ostaje nepromijenjena. Trudnoća nije uzrok nastanka karijesa, no za vrijeme trudnoće postoje određeni čimbenici koji mogu pridonijeti lakšem nastanku karijesa.
Promjene u razini estrogena i progesterona u organizmu za vrijeme trudnoće dovode do veće sklonosti upalama zubnog mesa. Zbog pojačane prokrvljenosti zubno meso postaje lagano otečeno i jako osjetljivo te u slučaju loše oralne higijene i nastanka zubnog plaka postaje izvrsna podloga za rast bakterija te nastanak upalnih procesa – gingivitisa i parodontitisa.
Istraživanja pokazuju da trudnice sa parodontološkim oboljenjima imaju veću vjerojatnost od prijevremenog porođaja. Stoga je izuzetno bitno upozoriti trudnice na važnost dobre oralne higijene i uklanjanje zubnih naslaga. Već na početku trudnoće bitan je stomatološki pregled kako bi se uklonile sve zubne naslage i kamenac, prevenirao nastanak gingivitisa i parodontitisa te kako bi vas stomatolog savjetovao o pravilnoj higijeni i prehrani.
Redoviti odlasci stomatologu prije i za vrijeme trudnoće veoma su važni za zdravlje zubi i usne šupljine buduće majke te zdravlje zubi djeteta. Svakako se preporuča prije planiranja trudnoće posjetiti stomatologa te sanirati sve karijese i ostale upalne procese.